• MARZYMIETA

KONWALIA MAJOWA - CONVALLARIA MAJALIS

Podczas weekendowych zakupów, natknęłam się na starszą kobietę, która sprzedawała konwalie, ze swojego ogródka. Kto z nas podczas majowych spacerów w lesie nie natknął się na te delikatne, białe kwiaty?

Kwitną one od maja do czerwca, przez co wg. dawnych legend w mitologii germańskiej, kwiaty te były poświęcone bogini wiosny.


Już Pliniusz, wspomina, że konwalia ma moc wskrzeszania konających.


Konwalia jest gatunkiem byliny kłączowej. Występuje na półkuli północnej.

W Polsce rośnie niemal wszędzie, w lasach liściastych objęta jest częściową ochroną. Także uprawiana w ogródkach czy działkach. Posiada wiele nazw zwyczajowych oraz ludowych jak konwalia leśna, lanuszka, końska grzywa, konwalyja majowa czy kokoryczka.


W leśnych terenach tworzy rozległe kolonie, a kształt liści konwalii jest łudząco podobny do czosnku niedźwiedziego. Gatunek czosnku zawsze jednak zdradza charakterystyczny zapach, który można uwolnić przez roztarcie liści, wyrastających z cebul, a nie z kłącza.Umiejętność rozpoznawania tych dwóch roślin jest o tyle ważna, że czosnek jest jadalny, a spożyta konwalia trująca. Konwalia rozmnaża się wegetatywnie za pomocą kłączy.


Dobrze radzi sobie w warunkach pół cienistych, rośnie w glebie o pH 4, rzadziej pH 3. Jest słabo odporna na susze, jednak nie szkodzą jej występowaniu pożary. Mimo swoich właściwości nie szkodzi ona lisom. Kwitnie od maja do czerwca, a przez to jest wykorzystywana do bukietów komunijnych.


Dookoła konwalii jest dużo legend oraz mitów. Jedne z nich opowiadają o tym, że są to schody do nieba. Inne, że to łzy biblijnej Ewy, która płakała okrutnie po utracie raju.

Na pewno wiadomo jedno - cała roślina, zarówno jej kwiaty, jak i ziele jest silnie trująca.

Surowiec roślinny wykorzystywany jest od lat w medycynie oraz fitoterapii.

praktyce zbierane są liście oraz kwiatostany konwalii, które powinny być wysuszone w temperaturze pokojowej lub 80-110 stopni Celsjusza.


Główne związki znajdujące się w surowcu to liczne glikozydy kardenolidowe takie jak konwalatoksyna czy konwalatoksol, flawonoidy, śladowe ilości olejku eterycznego, sole mineralne.

Poprawiają krążenie obwodowe i mają wpływ spazmolityczny na mięśnie gładkie układu moczowego oraz przewodu pokarmowego, przez co ziele wykazuje słabe działanie moczopędne oraz uspokajające.


Glikozydy konwalii odznaczają się szeroką rozpiętością terapeutyczną. Co warte uwagi przetwory z konwalii mogą być stosowane długoterminowo, bez konieczności robienia przerwy.


Główne zastosowanie jednak konwalia znajduje w niewydolności serca z naznaczeniem częstoskurczu a także w skłonnościach do zaburzeń przewodzenia bodźców nerwowych.


Chętnie wykorzystywany u osób starszych cierpiących na tzw, serce starcze czy napadowe kołatania serca, mniej lub bardziej zaawansowana niemiarowość, obrzęki na tle niewydolności krążenia, nadciśnienie, bóle mięśnia sercowego, w osłabieniu mięśnia sercowego w przebiegu chorób zakaźnych i u osób starszych.


Daleko posunięte zmiany mięśnia sercowego, blok i zawał mięśnia sercowego jest przeciwwskazaniem stosowania!

Nie należy ich łączyć z wapniem i rezerpiną.

Ostrożność należy także zachować w zaawansowanej miażdżycy, zmianach zwyrodnieniowych w aorcie oraz bezpośrednio po zawale serca, a także należy uwzględnić interakcje konwalii z lekami hipotensyjnymi.


W szeroko pojętej magii oraz ezoteryzmie, konwalia stymuluje zdolności intelektualne, a stosowana w magii płodności: sprzyja rozmnażaniu się zwierząt i roślin, wzmacnia kreatywność, sprzyja poczynaniom artystycznym. Konwalia inspiruje i zachęca, by wprowadzać zmiany. Eliksir z kwiatów konwalii jest wykorzystywany jako delikatny afrodyzjak w postaci perfum. Spalanie ziela konwalii (w kadzielnicach, kominkach) pozwala poczuć i zrozumieć potrzeby zmysłowe, dodaje piękna erotyzmowi, pomaga uwolnić stłumioną energię seksualną. Noszenie konwalii przy sobie sprzyja zajściu w ciąże.


Bywa sadzona na cmentarzach, ponieważ pomaga łagodzić ból po stracie, odciąć się od przeszłości. Usuwa także stare blokady seksualne, poczucie winy czy wstydu pozwalając na otworzenie się na pełnie doznań zmysłów.


Jednak należy pamiętać, że każda część rośliny nieodpowiednio przygotowana jest trująca.

Nawet woda z wazonu, w której stały kwiaty,wypita może zaszkodzić.

Objawy zatrucia to między innymi nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka na skórze, ślinotok, zawroty głowy i ogólne osłabienie. Następnie dochodzą kołatanie serca, zaburzenia w postrzeganiu barw - wszystko zdaje się być żółte, oraz majaczenie. Dochodzi także do spadku ciśnienia, zaburzeń gospodarki potasem.


W ciężkich przypadkach może prowadzić do śmierci. Kontakt skóry z liśćmi może wywołać u osób wrażliwych podrażnienia skóry. Proszek z wysuszonego ziela działa drażniąco na błony śluzowe, dlatego podczas pracy z surowcem powinno używać się masek ochronnych.


Pierwszą pomocą przy podejrzeniu spożycia materiału roślinnego jest prowokowanie wymiotów oraz natychmiastowy kontakt z lekarzem.


BIBLIOGRAFIA:

- https://rozanski.li/1184/konwalia-convallaria-jako-lek-nasercowy-w-praktycznej-fitoterapii/

- https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwalia

- Ziołolecznictwo dla lekarzy, A. Ożarowski, 1980


ZDJĘCIA:

- źródło własne

- Fedor Lashkov

75 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

MYDLANE BHP