• MARZYMIETA

MAJOWE ZBIORY 2020 - GRZYBOWA GÓRA

Tegoroczna majówka jest inna niż wszystkie.

Trochę ze względu na sytuacje epidemiologiczną w kraju, trochę ze względu na liczbę obstawianych przeze mnie dyżurów w pracy.

Ale najbardziej ze względu na fakt, że postanowiłam zwiedzić najbliższe regiony mojego miejsca zamieszkania.


Naprawdę tak niewiele trzeba, aby wyjść na spacer i odnaleźć niesamowite skarby zielarskie. I ciekawe miejsca! W tym roku postanowiliśmy zwiedzić Grzybową Górę.


Mieszkam tu od niedawna, więc te regiony nie są mi rodzime. Wszystko nowe! Ekscytujące! Spacer ze mną, to jak spacer z małym dzieckiem. Muszę się przyjrzeć każdej nowej i nieznanej mi roślince!


Teraz pomimo suszy wiele roślin zaczyna kwitnąć! Oto popularniejsze, na które możemy się natknąć.

ŻARNOWIEC MIODLASTY

Sarothamnus scoparius

Występuje w piaszczystych miejscach oraz na wzgórzach powszechnie w Europie. Surowcem jest głównie ziele z którego otrzymuje się alkaloid sparteiny, który wywiera silne działanie na serce oraz macice. Zmniejsza wrażliwość i przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym.

Działania uboczne tego ziela to znaczne zwolnienie akcji serca, tężcowe skurcze macicy, zab. wzroku i silne bóle głowy, poty.


Dawniej wykonywano z gałęzi Żarnowca miotły, stąd ang. nazwa Broom :)WILCZOMLECZ SOSNKA

Euphorbia cyparissias L.

Roślina powszechna w Europie. W Polsce popularna z wyjątkiem północno-wschodnich krańców kraju. Światłolubna bylina, która kwitnie od kwietnia do czerwca. W każdym organie znajduje się drażniący sok, z wyglądu przypominający mleczko, po zerwaniu rośliny obficie się z niej wydobywa. Przy doustnym spożyciu powoduje podrażnienie żołądka oraz błon śluzowych, krwawą biegunkę, rozszerzenie źrenic, zapalenie nerek, śmierć.


Wartu zwrócić uwagę na tę roślinę kiedy wędrujemy z naszymi pociechami.


Zastosowana zewnętrznie w połączeniu ze świeżym sokiem Glistnika, jest dobrym lekiem na trudno gojące się kurzajki i brodawki.


JASKÓŁCZE ZIELE GLISTNIK

Chelidonium majus

Występuje w całej Europie - w Polsce jest dosyć powszechne na nizinach.

Surowcem jest ziele Glistnika zbieranie w okresie jego kwitnienia.

Najsilniejszym działaniem jest przeciwskurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, które odpowiada prawie połowie działania papaweryny.

Wykazuje także działanie antyhistaminowe.


Działania niepożądane to zwiększona kurczliwość mięśni macicy, podwyższanie ciśnienia krwi, a przy długotrwałym stosowaniu powoduje wymioty, podrażnienie układu pokarmowego oraz uszkodzenia oczu zbliżone do jaskry.


GORCZYCZNIK WIOSENNY

Barbarea verna

Jadalna pastewna roślina, która używana jest do tworzenia ostrych sałatek, a z nasion pozyskuje się olej.

Ma działanie wspierające odtruwanie organizmu, działa żółciopędnie i żółciotwórczo, moczopędnie, pobudza spermatogenezę.

Wyciągi ze świeżego ziela odstraszają owady, np. mrówki.


Przeciwskazaniem do stosowania jest laktacja oraz ciąża.


JASNOTA PURPUROWA

Lamium purpureum L.


W Polsce bardzo pospolita roślina, szczególnie na przydrożach i łąkach.

Wyciąg z kwiatu ma działanie wybiórczo hamujące krwawienie maciczne. Dlatego może mieć zastosowanie w obwitym miesiączkowaniu.

Działa także nieznacznie powlekająco i przeciwzapalnie na błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Można także stosować zewnętrznie na wysypkę, trądzik czy świąd.

30 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

MYDLANE BHP