MYDLANE BHP

Podczas robienia mydła jest kilka bardzo ważnych zasad BHP abyśmy my, oraz nasi domownicy byli bezpieczni!


1. Zawsze pracujemy w ubraniu ochronnym!

2. Dzieci, zwierzęta domowe, partnera trzymamy z dala od naszego miejsca pracy.

Pracujemy z gorącymi olejami oraz silnymi zasadami, nie chcielibyśmy doprowadzić do tragedii.

3. Pracujemy w wentylowanych pomieszczeniach - ze względu na opary!

4. ZAWSZE dodajemy małymi porcjami NaOH do wody, NIGDY NA ODWRÓT!

5. Podczas pracy z ługiem należy przygotować ocet, w razie konieczności w celu zniwelowania naszego NaOH.


W mydlarskim kunszcie najbardziej narażone są nasze oczy, twarz oraz ręce.

Warto je zabezpieczać!


GOGLE OCHRONNE/PRZYŁBICA

Podczas pracy z ługiem czy świeżym mydłem powinniśmy mieć na sobie dobrze dopasowane gogle ochronne. Podczas blendowania, albo łączenia ługu z olejami może nam niefortunnie coś prysnąć prosto w twarz!

Dlatego warto posmarować twarz czymś tłustym, aby ta ciecz zatrzymała się na okularach i tłustej warstwie ochronnej a nie w naszym oku :)

Co do przyłbicy w moim przypadku się zupełnie nie sprawdza, jest za duża przerwa, co możne spowodować poparzenia twarzy. Jednak, jeśli coś nie sprawdza sie u mnie, nie znaczy, że nie sprawdzi się u Was.


MASECZKI

Podczas tworzenia i łączenia ługu wytwarzają się chemiczne opary! Nie są one ani dobre dla nas, ani tym bardziej dla domowników, dlatego poza wietrzeniem pomieszczenia należy mieć założoną maseczkę ochronną na twarz, która uchroni nas przed wyziewami!


Taka maseczka jest też dobra, w momencie kiedy przez przypadek dotkniemy twarzy, a rękawiczki mamy ubrudzone świeżym mydłem bądź ługiem.

Pamiętajcie, że maseczkę po skończonym mydleniu powinniśmy ściągać jako ostatnią! Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów maseczek ochronnych:


CHIRURGICZNA

Maska chirurgiczna składa się najczęściej z 3 warstwowego materiału, na gumce, dzięki której można ja łatwo zdjąć i założyć.

Standardy w zakresie stopnia filtracji masek chirurgicznych (współczynnik BFE) określa norma europejska EN 14683. Dzieli ona maski chirurgiczne na następujące rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR. Na sali operacyjnej najczęściej stosowane są jednorazowe maski chirurgiczne typu II z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Ich stopień filtracji bakteryjnej BFE wynosi przynajmniej 98%. Zapewniają przez to skuteczną ochronę zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, a także umożliwia swobodne oddychanie. Maski chirurgiczne typu IIR to maski dodatkowo odporne na przesiąkanie, które gwarantują bezpieczeństwo personelowi medycznemu przed ekspozycją na krew i inne potencjalnie zakaźne płyny.

Na każdym opakowaniu producent umieszcza także informacje o maksymalnym czasie noszenia. Najczęściej jest to czas od 15 do 25 minut.


PÓŁMASKI FILTRUJĄCE

Aerozole i cząstki stałe, które we wdychanym powietrzu są praktycznie niewidoczne, należą do najbardziej niebezpiecznych zagrożeń dla zdrowia w środowisku pracy.

Półmaski filtrujące, zapewniające ochronę przed tego rodzaju zagrożeniami, dzielą się w zależności od klasy ochrony na trzy typy: FFP1, FFP2 i FFP3. Półmaski ochrony dróg oddechowych chronią przed pyłem, dymem i mgłą (aerozolem), ale nie przed parą ani gazem. System klasyfikacji zakłada podział na trzy klasy FFP, przy czym skrót FFP oznacza „filtering face piece”. Półmaski ochrony dróg oddechowych zakrywają nos i usta.


Ja, z kolei korzystam z maseczek wielorazowych od Zapętlona nitka


RĘKAWICZKI

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów rękawiczek ochronnych. Nitrylowe, winylowe, lateksowe oraz foliowe.


Także warto zwrócić uwagę na normy danych rękawic
EN 455-1 – brak otworów, przez które mogą przenikać patogeny (bakterie, wirusy i inne),
EN 455-2 – m.in. zapewnia odpowiednią rozciągliwość i odporność na rozrywanie,
EN 455-3 – rękawice posiadają pozytywną ocenę biologiczną, a oznakowanie opakowania jest zgodne z testami,
EN 455-4 – określa trwałość, np. 3 lata od daty produkcji

LATEKSOWE

Klasyczne i najpopularniejsze rękawice medyczne wykonuje się z kauczuku naturalnego. Według ekspertów ten wytrzymały i elastyczny materiał najlepiej chroni przed krwiopochodnymi patogenami oraz częścią niebezpiecznych chemikaliów. Problemem jednak są białka występujące w koloidalnym roztworze kauczuku, z którego powstaje lateks.


NITRYLOWE Kauczuk akrylonitrylo-butadienowy jest syntetycznym tworzywem, które nie powoduje reakcji alergicznych. Rękawice wykonane z nitrylu są delikatniejsze niż lateksowe, ale nadal jest to produkt odporny na ścieranie i rozdarcia


WINYLOWE

Bardzo wytrzymałe rękawice medyczne wykonuje się z plastyfikownego polichlorku winylu, czyli popularnego PCV. Winyl dobrze chroni przed środkami i preparatami chemicznymi.


FOLIOWE

Rękawice wykonane z polietylenu stanowią podstawową ochronę podczas prac niskiego ryzyka. Pełnią raczej funkcję doraźnej bariery, niż skutecznego zabezpieczenia więc w momencie zetknięcia się z ługiem nie zabezpieczą nas przed poparzeniem chemicznym.

Lateksowe rękawiczki są też nie dla osób, które mają uczulenie na lateks.


Na rynku dostępne są także różne kolory rękawiczek, niebieskie, różowe, szare, czarne a nawet o smaku miętowym :) Praca w rękawiczkach diagnostycznych powinna trwać nie dłużej jak 45min, ponieważ nasze ręce w rękawiczkach się pocą, a to powoduje poszerzenie się materiału, przez co bariera ochronna staje się nieefektywna. Więc jak tylko mamy możliwość, zmieniajmy rękawiczki :)


FARTUCH OCHRONNY

Są osoby, które pracują w fartuchach ochronnych, ja używam starego ubrania, którego w razie czego nie będzie mi szkoda wyrzucić, należy pamiętać też, ze ubranie robocze musi być wygodne i nie może w żaden sposób ograniczać naszych ruchów!


BIBLIOGRAFIA

  • Ayoub M. i wsp.: Evaluation of surgical glove integrity and factors associated with glove defect. American Journal of Infection Control

  • Dezynfekcja24

  • aktualne wytyczne WHO lata 2019-2020

  • Ukręcone

  • Herbiness

  • mgr.farm

  • Doświadczenie własne

40 wyświetlenia0 komentarz